Zastanawiasz się jak wygląda szkolenie bhp dla pracownika?
Szkolenie BHP wstępne oraz instruktarz stanowiskowy to pierwszy krok do zapoznania nowego pracownika z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy u nowego pracodawcy. Instruktaż ogólny w ramach wstępnego szkolenia BHP powinien odbyć każdy pracownik jeszcze przed dopuszczeniem do wykonywania swojej pracy. Przeprowadza się go zarówno dla nowo zatrudnionych pracowników, studentów przed rozpoczęciem praktyki studenckiej jak i uczniów przed odbyciem praktycznej nauki zawodu. Nie wszyscy wiedzą, że instruktaż ogólny muszą przejść ponownie pracownicy, którzy mieli przerwę w zatrudnieniu, nawet gdy trwała ona tylko jeden dzień.
Instruktaż ogólny przeprowadza się w celu zapoznania pracownika z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy wynikającymi z Kodeksu Pracy oraz przepisami obowiązującymi w danym zakładzie pracy. W ramach instruktażu ogólnego pracownik zostaje również przeszkolony z udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. Szkolenie wstępne BHP umożliwia nowemu pracownikowi uzyskanie, aktualizowanie oraz uzupełnianie wiedzy i umiejętności dotyczących wykonywania pracy i zachowania w zakładzie pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Szkolenie BHP wstępne trwa minimum 3 godziny, w przeliczeniu na godziny lekcyjne trwające 45 minut. W zależności od rodzaju przedsiębiorstwa i czynności wykonywanych na stanowisku pracy, czas może być dowolnie wydłużony o tyle, aby przekazać pracownikom wymaganą wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
SZKOLENIE WSTĘPNE BHP i INSTRUKTAŻ STANOWISKOWY
Podczas instruktażu stanowiskowego zapoznaje się uczestników szkolenia z czynnikami występującymi w środowisku pracy na danym stanowisku, ryzykiem zawodowym, sposobami ochrony przed zagrożeniami oraz bezpiecznymi metodami wykonywania pracy. Instruktaż stanowiskowy odbywa się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy. Muszą go przejść:
- pracownicy zatrudniani na stanowiskach robotniczych i innych, na których pracownicy narażeni są na czynniki szkodliwe, uciążliwe bądź niebezpieczne, nawet jeżeli są przenoszeni na takie stanowisko z innego, w tym samym zakładzie pracy,
- studenci rozpoczynający praktyki studenckie,
- uczniowie odbywający praktyczną naukę zawodu.
Szkolenie wstępne BHP i instruktaż stanowiskowy trwa minimum 8 godzin, w przeliczeniu na godziny lekcyjne, trwające 45 minut. Wyjątkiem jest instruktaż stanowiskowy dla stanowisk administracyjno-biurowych, który trwa minimum 2 godziny lekcyjne. W zależności od stanowiska, instruktaż stanowiskowy może trwać dłużej, a czas jego trwania powinien być uzależniony od rodzaju pracy oraz zagrożeń, które występują na danym stanowisku, przygotowania zawodowego przeszkalanego pracownika oraz dotychczasowego stażu pracy.
Instruktaż stanowiskowy w ramach szkolenia wstępnego BHP ma ściśle określony przebieg. Instruktaż stanowiskowy składa się z 5 części, z wyjątkiem stanowisk administracyjno-biurowych, które obejmuje jedynie punkt 1.
- Rozmowa wstępna instruktora z instruowanym pracownikiem.
- Pokaz i objaśnienie przez instruktora całego procesu pracy, który ma być realizowany przez pracownika.
- Próbne wykonywanie procesu pracy przez pracownika przy korygowaniu przez instruktora sposobów wykonywania pracy.
- Samodzielna praca instruowanego pracownika pod nadzorem instruktora.
- Sprawdzenie i ocena przez instruktora sposobu wykonywania pracy przez pracownika.
Instruktaż stanowiskowy należy przeprowadzić ponownie, w momencie gdy na stanowisku robotniczym lub innym, na którym występuje zagrożenie czynnikami uciążliwymi, szkodliwymi lub niebezpiecznymi, zostaną wprowadzone zmiany warunków techniczno-organizacyjnych.
Do zakresu zmian należą:
- zmiany organizacji stanowisk pracy,
- wprowadzenie do stosowania substancji o działaniu szkodliwym dla zdrowia lub niebezpiecznym,
- zmiany procesu technologicznego,
- wprowadzenie do stosowania nowych narzędzi, urządzeń oraz maszyn.
Instruktaż stanowiskowy zakończony jest sprawdzianem wiedzy i umiejętności z zakresu wykonywania pracy zgodnie z przepisami oraz zasadami BHP oraz stanowi podstawę dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy na danym stanowisku.
SZKOLENIE OKRESOWE BHP
Szkolenie BHP okresowe jest niezbędne dla utrzymania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwie. Są również obowiązkowe w świetle prawa. Szkoleniom okresowym BHP podlegają:
- pracodawcy oraz osoby kierujące pracownikami, w tym kierownicy, mistrzowie i brygadziści,
- pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych,
- pracownicy inżynieryjno-techniczni, projektanci, konstruktorzy maszyn i pozostałych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji,
- pracownicy służby bhp oraz osoby wykonujące zadania służby bhp,
- pracownicy administracyjno-biurowi oraz pozostali pracownicy, których praca wiąże się z narażaniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwie lub niebezpieczne.
Szkolenie okresowe zakończone jest egzaminem, którego celem jest zweryfikowanie poziomu przyswojenia informacji przekazanych podczas szkolenia oraz umiejętności wykonywania i organizowania pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Forma oraz częstotliwość przeprowadzanych szkoleń okresowych, uzależnione są od rodzaju wykonywanej pracy na poszczególnych stanowiskach.
Szkolenie BHP dla pracodawców oraz osób kierujących pracownikami przeprowadza się w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego online (e-learnig) nie rzadziej niż raz na 5 lat. Pierwsze szkolenie okresowe trzeba przeprowadzić w okresie do 6 miesięcy od momentu zatrudnienia.
Szkolenie BHP dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przeprowadza się tylko w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz na 3 lata lub raz w roku, jeżeli na stanowisku występują szczególnie duże zagrożenia. Pierwsze szkolenie okresowe należy przeprowadzić w okresie do 12 miesięcy od momentu zatrudnienia.
Szkolenie BHP dla pracowników inżynieryjno-technicznych przeprowadza się w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego nie rzadziej niż raz na 5 lat. Pierwsze szkolenie okresowe należy przeprowadzić w okresie do 12 miesięcy od momentu zatrudnienia.
Szkolenie BHP dla pracowników służby BHP przeprowadza się w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego nie rzadziej niż raz na 5 lat. Pierwsze szkolenie okresowe należy przeprowadzić w okresie do 12 miesięcy od momentu zatrudnienia.
Szkolenie BHP dla pracowników administracyjno-biurowych i innych przeprowadza się w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego nie rzadziej niż raz na 6 lat. Pierwsze szkolenie okresowe należy przeprowadzić w okresie do 12 miesięcy od momentu zatrudnienia.
SZKOLENIE PPOŻ
Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca posiada obowiązek wyznaczenia pracownika odpowiedzialnego za udzielanie pierwszej pomocy oraz wykonywanie działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Osobą odpowiedzialną za te działania może być pracodawca, jeśli posiada wiedzę oraz umiejętności w tym obszarze lub osoba przez niego wyznaczona. W miejscu pracy należy zapewnić środki niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy, takie jak apteczka, która powinna się znajdować w miejscu ogólnodostępnym wraz z listą osób przeszkolonych z zasad udzielania pierwszej pomocy.
Szkolenia przeciwpożarowe prowadzone są w różnorodny sposób, zgodnie ze specyfiką danego zakładu oraz analizą zagrożeń występujących w środowisku pracy. Podczas kursu uczestnicy zostają zaznajomieni z Instrukcją Bezpieczeństwa Pożarowego opracowaną dla danego obiektu oraz uczestniczą w części praktycznej szkolenia, czyli zapoznaniem z drogami ewakuacyjnymi i sprzętem przeciwpożarowym.
W zakresie szkolenia przeciwpożarowego mieszczą się:
- omówienie aktualnych przepisów PPOŻ oraz zaznajomienie uczestników kursu z Instrukcją Bezpieczeństwa Pożarowego danego obiektu,
- charakterystyka zagrożeń pożarowych danego obiektu,
- charakterystyka zagrożeń pożarowych na danym stanowisku pracy,
- szczegółowe omówienie zasad alarmowania straży pożarnej, ewakuacji oraz sposób ograniczania i zwalczania pożaru,
- obsługa podstawowego sprzętu gaśniczego.
Szczegółowy program szkolenia przeciwpożarowego uzgadniany jest indywidualnie z pracodawcą oraz dostosowany do przedsiębiorstwa.
SZKOLENIE Z UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY
Obowiązkiem pracodawcy jest zorganizowanie kursu pierwszej pomocy w zakładzie pracy dla co najmniej jednego pracownika (minimum jeden przeszkolony pracownik na zmianie roboczej) w danym zakładzie pracy.
Szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, prowadzone są z wykorzystaniem materiałów multimedialnych i profesjonalnego sprzętu takiego jak aparaty AED, manekiny itp. W zakres szkolenia wchodzą podstawy prawne i zasady postępowania w miejscu zagrożenia oraz postępowania w przypadku powstania u poszkodowanego poszczególnych rodzajów urazów, takich jak:
- zatrucia i oparzenia,
- zadławienie, krwawienie i wstrząsy,
- urazy głowy, oczu i klatki piersiowej,
- złamania, zwichnięcia, porażenie prądem,
- urazy związane z agresją zwierząt,
- resuscytacja i postępowanie z nieprzytomnym poszkodowanym.
Szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, dotyczą także zakładowego systemu pierwszej pomocy, w tym punktów z apteczkami. Obsługa punktów i apteczek na każdej zmianie powinna być powierzana wyznaczonym pracownikom, przeszkolonym w udzielaniu pierwszej pomocy.
W punktach pierwszej pomocy i przy apteczkach, w widocznych miejscach, powinny być wywieszone instrukcje o udzielaniu pierwszej pomocy w razie wypadku oraz wykazy pracowników, o których mowa w ust. 3 § 1. art. 2071 k.p. Punkty pierwszej pomocy i miejsca usytuowania apteczek powinny być łatwo dostępne oraz odpowiednio oznakowane, zgodnie z Polską Normą, i łatwo dostępne.
Zgodnie z art. 2071 k.p.
- 1. Pracodawca jest obowiązany przekazywać pracownikom informacje o:
1) zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach, w tym o zasadach postępowania w przypadku awarii i innych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu pracowników;
2) działaniach ochronnych i zapobiegawczych podjętych w celu wyeliminowania lub ograniczenia zagrożeń, o których mowa w pkt 1;
3) pracownikach wyznaczonych do:
a) udzielania pierwszej pomocy,
b) wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.
- 2. Informacja o pracownikach, o których mowa w § 1 pkt 3, obejmuje:
1) imię i nazwisko;
2) miejsce wykonywania pracy;
3) numer telefonu służbowego lub innego środka komunikacji elektronicznej.
art. 224 k.p., zgodnie z którym:
- 1. Pracodawca prowadzący działalność, która stwarza możliwość wystąpienia nagłego niebezpieczeństwa dla zdrowia lub życia pracowników, jest obowiązany podejmować działania zapobiegające takiemu niebezpieczeństwu.
- 2. W przypadku, o którym mowa w § 1, pracodawca jest obowiązany zapewnić:
1) odpowiednie do rodzaju niebezpieczeństwa urządzenia i sprzęt ratowniczy oraz ich obsługę przez osoby należycie przeszkolone;
2) udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym. - 3. Przepisy § 1 i 2 nie naruszają wymagań, określonych w odrębnych przepisach, dotyczących katastrof i innych nadzwyczajnych zagrożeń.
Na pracodawcy ciąży odpowiedzialność finansowa, w przypadku braku przeprowadzenia szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
Zgodnie z art. 283 § 1 kodeksu pracy: Kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.
Sprawdź najbliższe szkolenie BHP w Twoim mieście:
- Szkolenia BHP Białystok
- Szkolenia BHP Bydgoszcz
- Szkolenia BHP Częstochowa
- Szkolenia BHP Gdańsk
- Szkolenia BHP Gdynia
- Szkolenia BHP Gliwice
- Szkolenia BHP Katowice
- Szkolenia BHP Kraków
- Szkolenia BHP Lublin
- Szkolenia BHP Łódź
- Szkolenia BHP Poznań
- Szkolenia BHP Radom
- Szkolenia BHP Szczecin
- Szkolenia BHP Warszawa
- Szkolenia BHP Wrocław